جمهوری اسلامی ایران

سازمان صنعت، معدن و تجارت

استان گیلان(آزمایشی)

نماد استان
   
 
  • رشد 68 درصدی صادرات در گیلان نسبت به مدت مشابه سال قبل

   رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان خبر داد:

   رشد 68 درصدی صادرات در گیلان نسبت به مدت مشابه سال قبل

   رشد 68 درصدی صادرات در گیلان نسبت به مدت مشابه سال قبل

   به گزارش واحد روابط عمومی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان گیلان در آستانه چهلمین بهار پیروزی انقلاب اسلامی در راستای گرامیداشت روز صادرات ؛ مراسم تقدیر از صادر کنندگان نمونه با حضور فرهاد نوری ازمدیرکل توسعه خدمات بازرگانی سازمان توسعه تجارت کشور...

   به گزارش واحد روابط عمومی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان گیلان در آستانه چهلمین بهار پیروزی انقلاب اسلامی در راستای گرامیداشت روز صادرات ؛ مراسم تقدیر از صادر کنندگان نمونه با حضور فرهاد نوری ازمدیرکل توسعه خدمات بازرگانی سازمان توسعه تجارت کشور ، محمد احمدی معاون امور هماهنگی و اقتصادی استانداری گیلان هادی تیزهوش تابان رئیس مشترک اتاق بازرگانی ایران و روسیه و جمعی از صادرکنندگان و تولیدکنندگان در سالن غدیر استانداری گیلان برگزار شد.

   فرهاد دلق پوش در مراسم تجلیل از صادر کنندگان نمونه و برتر استان گیلان با تاکید بر ضرورت توجه به صادرات در سخنانی گفت: تجار و صادرکنندگان سرداران عرصه تولید و بالندگی هستند.

   رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان تجلیل از صادرکنندگان برتر را گامی در تسخیر بازارهای مختلف و جدید عنوان کرد و گفت:در کشور ایران پرداختن به صادرات غیر نفتی بسیار مهم است بعضی چیزها برای ما مثل نفت، نعمت است و ولی توجه خاص فقط به این نعمت ممکن این نعمت را به نغمت تبدیل کند.

   وی به ضرورت خروج ازصادرات نفتی اشاره داشت و تاکید کرد: لازم است تا پیشقراولان تولید و صادرکننده حمایت کنیم و با سیاست گذاری در این حوزه در عرصه جهانی و پیوستن به سازمان تجارت جهانی موفق شویم.

   دلق پوش با اذعان بر موقعیت استثنایی و ژئوپلتیکی استان گیلان، تصریح کرد: می توان با استفاده از این فرصت ها به بازار 400 میلیونی خزر که یکی از اهداف ما است می توان به موفقیت های کلانی دست یافت.

   رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان با تاکید بر ضرورت تدوین راهبرد مشخص و برنامه مدون در حوزه صادرات خاطرنشان کرد: با این راهبرد و برنامه مدون می توان اقتصاد ایران را از وابستگی به درامدهای نفتی نجات داد.در عرصه صادرات غیر نفتی باید نوک پیکان خود را به سمت فرهنگ سازی همه فعالیتهای نرم افزاری داشته باشیم.

   وی ازتاثیر راه اندازی برخی آموزش های تجاری و اقتصادی از دوران ابتدایی تا دانشگاهها سخن گفت و تاکید کرد: ما باید برای حمایت از صادرات به صورت زیربنایی برنامه ریزی منیم و هرچند در گیلان با تشکیل کارگروه رفع موانع و رونق تولید و کارگروه تنظیم بازار و و کارگروه توسعه صادرات غیر نفتی، برای نیل به این اهداف گام برداریم.

   دکتر فرهاد دلق پوش خاطر نشان کرد: در 8 ماه نخست امسال در گیلان در صادرات 307میلیون دلار نسبت به سال گذشته از لحاظ دلاری رشد 68 درصدی داشتیم.

   وی در زمینه پیوستن به کشورهای اوراسیا گفت: دستور العمل این کار نوشته و ابلاغ هم شده است

   وی با اشاره به افزایش 68درصدی بخش صادرات از گمرکات بیان داشت: امید است با وجود این افزایش در سالهای آتی صادرکنندگان با تنگناهای متعدد مواجه نشوند.ِ

   رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان با تاکید بر اینکه گیلان دروازه ورود به اروپا است ، خاطرنشان کرد: با مهندسی مجدد درسیاستهای اقتصادی با رویکرد توسعه صادرات غیر نفتی، توسعه زیرساختهای تجاری و حمایت همه جانبه در رقابتهای تولیدی و ارتقای محصولات کیفی می توان رقابت را به عنوان یک اصل مهم درنظر گرفت و به توسعه همه جانبه در عرصه تولید و صادرات دست یافت.

   مدیر کل دفتر سازمان توسعه و صادرات کشوردر راستای اوضاع تجارت خارجی کشور اذعان داشت: با وجود اینکه ایران وارد جنگ اقتصادی جدیدی شده است ، اما خوشبختانه به یمن زحمات صادرکنندگان و تولید کنندگان با تکیه بر تخصصهای خود توانستند از تنگناهای موجود عاملانه و عادلانه عبور کنند.

   فرهاد نوری تراز تجاری کشور را مثبت ارزیابی کرد و گفت: در 8 ماهه گذشته با احتساب میعانات گازی از رشد 13 درصدی در صادرات در سطح کشورروبرو بوده ایم. و همچنین تراز تجاری کشور با 32 درصد رشد صادرات و 29 درصد رشد واردات نسبت به سال گذشته مثبت ارزیابی شده است.

   وی افزود: با تمر کز در 10 اول کشور چون عراق، امارات، افغانستان، ترکیه ،هند، تایلند، اندونزی و .. که مقاصد اصلی صادرات را تشکیل داده اند می توانیم به موفقیت های خوبی در عرصه صادرات دست یابیم.

   مدیر کل دفتر سازمان توسعه و صادرات کشور با تاکید بر اعتراض صادرکنندگان از بخشتامه های مکرر خاطرنشان کرد: هر روز که بر ما میگذرد متوجه میشویم که طرف مقابل راه جدیدی را برای جلوگیری از صادرات کشور طراحی می کند. لذا نگاهی به بخشنامه های اول و مرداد ماه و بخشنامه اخیر داشته باشیم متوجه خواهیم شد بنگاههای کوچک درگیر بروکراسی های اداری نخواهند شد.

   وی با تاکید بر جو روانی ایجاد شده در کشور تصریح کرد: کشور ما نیاز به ارزهای صادراتی دارد و اکنون امارهای بانک امروزی حاکی از رشد صادرات دارد.

   وی در خصوص مشوقهای صادراتی مصوب و محقق یادآور شد: در سال 96 اعداد کوچکی برای این مشتقات درنظر گرفته شد اما در سال 97 تا آخر دی ماه در حوزه های بازاریابی و تبلیغات و بازاریابی و کمک یارانه سود تسهیلاتی و حمل صادراتی درصدی مناسبی اختصاص یافته است.

   نوری در پایان سخنانش از ضرورت توجه به ظرفیت های گردشگری موجود در استان سخن گفت و اظهار داشت: شایسته است تا انتخابی از شرکتهای فعال در حوزه صنعت گردشگری. داشته و این فعالیت را در بدنه صادرات گنجانیده تا در این زمینه هم از ظرفیت های سرمایه گذاران در استان گیلان بهره مند شویم.

   معاون امور هماهنگی اقتصادی استانداری گیلان نیز در این مراسم با اشاره به تحریم های ناجوامردانه کنونی گفت: این تحریم ها ازسال57 تاکنون درچندین مرحله با هدف ضربه به اقتصاد کشور به ایران وارد شده است.

   احمدی صادرات را نه تنها مبادله کالا بلکه مبادله فرهنگ عنوان کرد و یادآور شد: امروزه قریب به 8 هزار میلیازد دلار تولید ناخالص دنیاست که حدود 20 درصد از این میزان مربوط به تجارت است و در گیلان تجارت یکی ازمحورهای توسعه استان است .

   وی با اشاره به راه اندازی کار گروه های رفع موانع تولید ابزارهای استان یاد آور شد: مطالبی که عزیزان در خصوص صدور بخش نامه های متعدد داشته اند شاید مسیر صادرات را با کندی مواجه می کند و درکار گروههای استانی مورد بحث و بررسی قرار می گیرد.

   معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری گیلان بخش قابل توجه ای از صادرات را مبتنی بر محصولات دانش بنیان. در برنامه ششم توسعه عنوان کرد و گفت: امید است از طریق صادرات و واردات کم کم نفت را از بودجه حذف نماییم.

   در ابتدای این مراسم هادی تیزهوش تابان رئیس مشترک اتاق بازرگانی ایران و روسیه با گرامیداشت روز صادرات در اشاره به مشکلات روز عرصه تولید بیان داشت: جدایی قوانین صادرات از قوانین واردات یکی از بحث هایی است که خواسته تمامی صادرکنندگان از دولت است.

   وی عدم توجه به بخش خصوصی را دلیل اصلی عدم توسعه یافتگی دولتها دانست و گفت: در آیین نامه های دولت شایسته است تا از تجربیات تولیدکنندگان و صادرکنندگان برتر، بیش از بیش استفاده شود.

   وی تصریح کرد: گیلان در سالجاری 24 میلیارد در دلار صادرات به دیگر کشورها داشته است البته از فروردین ماه امسال تاکنون بیش از 30 بخشنامه در بخش صادرکنندگان صادر شده که مشکلات عدیده ای برای صادرکنندگان داشته است.

   رئیس اتاق بازرگانی گیلان از ضرورت توجه به صادرات کشور سخن گفت و تصریح کرد: رقم ده میلیارد تبادل ایران با روسیه مقدار زیادی نیست اما متاسفانه دو میلیارد از تبادل محقق می گردد.

   گفتنی است در پایان مراسم از 22 صادرکننده نمونه و برتر گیلانی با اهداء لوح و تندیس زرین تجلیل بعمل آمد.

   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
مجموع بازدیدها : 1,433,054
تعداد بازدید امروز : 547
آخرین به روزرسانی : 11:46  1398/01/05