جمهوری اسلامی ایران

سازمان صنعت، معدن و تجارت

استان گیلان(آزمایشی)

نماد استان
   
 
  • بدهی واحدهای تولیدی بزرگ‌ترین چالش صنعت گیلان است

   رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان:

   بدهی واحدهای تولیدی بزرگ‌ترین چالش صنعت گیلان است

   رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان گفت: بدهی معوقه واحدهای تولیدی گیلان بزرگ‌ترین چالش صنعت این استان است که می‌توان با افزایش سرمایه‌ درگردش آن را برطرف کرد.

    به گزارش خبرگزاری فارس از رشت، علی منتظری شامگاه چهارشنبه در نشست با صنعتگران در شهرک صنعتی سفیدرود رشت با اشاره به فعالیت 2 هزار و 600 واحد صنعتی در گیلان اظهار کرد: از این تعداد حدود یک هزار واحد صنعتی در رشت و شهرک‌های صنعتی و بقیه در خارج از شهرک‌ها فعال هستند.

   وی با بیان اینکه 87 هزار نفر آمار اشتغال مستقیم صنعت استان طبق اعلام سازمان تامین اجتماعی مشخص شده است، ادامه داد: تاکنون در گیلان 2 هزار جواز تاسیس صادر شده که یک‌هزار جواز فعال است.

   رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان به صدور 3 هزار و 700 پروانه بهره‌برداری در گیلان اشاره کرد و گفت: مساحت کلی واحدهای تولیدی در گیلان بالغ بر یک هزار و 700 هکتار در شهرک‌هاست.

   *آمار گیلان به لحاظ مساحت اشتغال واحدهای صنعتی پایین است

   وی با بیان اینکه آمار گیلان به لحاظ مساحت اشتغال واحدهای صنعتی بسیار پایین است خاطرنشان کرد: البته این وضعیت در رشت خوب است اما در شهرستان‌ها مشکل عرصه صنعتی وجود دارد.

   منتظری به وجود 11 واحد فولادی در گیلان اشاره کرد و گفت: 4 میلیون و 200 هزار تن آمار تولید فولاد گیلان است.

   وی با بیان اینکه در صنایع سلولزی نیز بالغ بر 700 هزار متر مربع نیازمند افزایش عرصه صنعتی هستیم، افزود: این امر تا دو سال آینده محقق می‌شود.

   رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان این استان را برای تولید صنعتی «ام‌دی‌اف» نیازمند کشت 8 هزار هکتار درخت صنوبر دانست و ادامه داد: در بخش شرکت‌های دارویی و تولید دارو در استان نیز این شرکت‌ها آمادگی لازم برای توسعه را دارند.

   وی خاطرنشان کرد: امیدواریم با جذب اعتبار پروژه‌های نیمه تمام و بیش از 60 درصد رشد فیزیکی در گیلان به پایان برسند.

   منتظری با اشاره به وجود منطقه آزاد انزلی، فرودگاه، راه‌آهن و ... در گیلان، تصریح کرد: گیلان با وجود این امکانات متقاضیان خوبی برای جذب سرمایه‌گذاری دارد و اگر عرصه‌های لازم فراهم باشد تا چند سال آینده خودمان باید سرمایه‌گذار انتخاب کنیم.

   *وجود 30 واحد تولیدی قطعه‌ساز در گیلان‌

   وی با تصریح بر اینکه در گیلان 30 واحد قطعه‌سازی وجود دارد افزود: در گیلان امکانات لازم برای ساخت و تولید خودرو وجود دارد.

   این مسئول بدهی معوق واحدهای تولیدی را بزرگ‌ترین چالش صنعت گیلان دانست و یادآور شد: این امر با افزایش سرمایه در گردش حل شدنی است.

   *وضعیت دلالان بهتر از تولید کنندگان است

   مدیر عامل شرکت صنعتی شفت نیز در نشست مذکور گفت: بسیاری از صنعتگران از نیروی جوانی و سرمایه مالی خود در راه تولید اقتصادی هزینه می‌کنند.

   صدیقه سجده‌ای، اظهار کرد: با توجه به اینکه دلالان در هیچ بخشی سرمایه‌گذاری نمی‌کنند وضعیت بهتری نسبت به تولیدکنندگان دارند و در این مدت زمان کمتر بهره‌های بیشتری می‌برند.

   وی با بیان اینکه نگاه مسئولان به صنعتگران باید تغییر کند، تصریح کرد: این قشر باید مورد حمایت بیشتری قرار گیرند.

   این مسئول وظیفه بانک را حمایت از تولید کنندگان عنوان کرد و خاطرنشان کرد: تولید کننده باید با ایجاد گردش حساب بانکی و کارکرد در بانک گردش بانک را بالا ببرد.

   وی با بیان اینکه برای بهبود وضعیت تولید باید نقدینگی صنعتگران افزایش یابد، متذکر شد: این امر با اعطای تسهیلات کم‌بهره محقق می‌شود.

   منتظری با اشاره به وضعیت انبوه سازان در کشور یادآور شد: صنعتگر برای تولید پول لازم دارد در حالی که بسیاری از سازندگان مسکن در کشور وضعیت بهتری نسبت به تولیدکنندگان دارند.

   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
مجموع بازدیدها : 1,433,031
تعداد بازدید امروز : 524
آخرین به روزرسانی : 11:46  1398/01/05